Kretsstämma

Naturskyddsföreningen hade sin kretsstämma den 22 augusti utomhus i Råbäcks hamn. Ordföranden Dag Gärdefors hälsade alla välkomna och efter mötets öppnande blev Hans Ryman vald till ordförande för mötet. Dag Gärdefors omvaldes som ordförande. Tom Roffey, Ove Johansson och Thomas Birgersson avgick ur styrelsen. Av dessa var endast Tom Roffey närvarande och han avtackades med en blombukett.

Till nya styrelseledamoter valdes Aron Sandling, Karin Höög och Mikael Lundgren. Övriga i styrelsen är Birgitta Gärdefors, Eva Roffey, Olof Jansson, Gun-Britt Mellberg. Suppleanter är Birgitta Gustafsson, Erik Gärdefors, och nyval av Martin Green.

Av verksamhetsberättelsen framgick det att arrangemang i föreningens regi har varit inställda pga pandemin, dock har vissa av samarrangemangen genomförts.

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.